Fm 200 gazlı söndürme sistemleri (HFC 227 EA )

FM 200 (HFC 227 EA ) gazı renk ve koku içermeyen bir gazdır. Bu özelliklere sahip olan fm200 gazlı söndürme sistemleri, mekanlarınızdaki tüm ekipmanların hasar almadan korunmasını sağlar. Herhangi bir mekanda ve herhangi bir sebeple ortaya çıkmış olan yangının söndürülmesinde fm200 söndürme sistemleri tercih edilmişse, ortaya çıkan hasar minimum seviyede olacaktır.

Diğer söndürme sistemlerinin yangın söndürme esnasında mekanınıza verdiği zarar, bazen yangının kendisinden daha fazla olur. İşte bu zararı en aza indirmenin en kesin çözümü fm 200 yangın söndürme sistemleridir. Korunması çok önemli olan elektronik ortamlrda ve insanlı mekanlarda en etkin çözüm olarak fm200 sistemleri kullanılmaktadır.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

 • Bilgi işlem odaları yangın güvenliğinde.
 • Telekominikasyon merkezleri yangın güvenliğinde.
 • Kurum arşivlerin yangın güvenliğinde.
 • Müzelerin yangın güvenliğinde.
 • Medikal sistem mekanları yangın güvenliğinde.
 • Elektrik dağıtım odaları yangın güvenliğinde.
 • Telekom binaları yangın güvenliğinde.
 • Endüstriyel mekanlar yangın güvenliğinde.
 • Petrol ve gaz endüstrisi yangın güvenliğinde.
 • Solvent depoları yangın güvenliğinde.
 • Boya kabinleri yangın güvenliğinde.
 • Yanıcı parlayıcı malzeme depoları yangın güvenliğinde.

AKRONEX A.Ş  OTOMATİK GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ
FAALİYET VE HİZMETLER

AKRONEX A.Ş  yangın gazlı yangın söndürme sistemleri konusunda hizmet veren mühendislik ve imalat şirketidir.

Özellikle bilgi işlem odaları telekominikasyon merkezleri elektrik odaları,arşivler,müzeler,medikal sistemlerinin bulunduğu mahallerde yangın söndürme sistemi olarak otomatik gazlı söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

 

Otomatik gazlı söndürme sistemleri insan sağlığına zarar vermeyen,doğayla dost söndürme işlemi sonrası artık ve kalıntı bırakmadığı için temizlik gerektirmeyen iletken olmayan sistemler olduğu için özel öneme ve değere sahip mahallerde güvenle kullanılan sistemlerdir.
Ülkemizde uzun yıllardır satışı gerçekleştirilen halon 1301 sabit gazlı söndürme sistemleri Montreal sözleşmesi (1994) ile yerini alternatif temiz gazlı söndürme sistemlerine bırakmıştır.Bu gazlardan Türkiye’de en çok uygulanması yapılan HFC-227 ea(yaygın adıyla FM200) gazlı söndürme sistemlerinin ilk dolumu nun ve boşalmış tüplerin yeniden dolumu nun yapılmaması Türkiye’de uzun yıllardır yaşanan bir eksiktir.

HİZMETLER
HFC-227ea ve NOVEC 1230 Söndürme sistemlerinin NFPA 2001 ve ISO 14520 Standartlarına göre tasarımının yapılması ,
UL onaylı hidrolik hesap yazılımı ile söndürme yapılacak mahallerin boru dağılımı çaplandırılması,tüp nozulların belirlenmesi ,
Autocad ve izometrik çizimlerin hazırlanması,
İhtiyaç duyulan miktarda gaz dolu tüpün ve orijinal ekipmanlarının hazırlanması,
Yeniden dolum yapılması gerekiyorsa tüpün yeniden dolumunun yapılması,gerekli yedek parça değişimlerinin yapılması
Anahtar teslim gazlı söndürme sistemlerinin yapılması ,periyodik bakım servis hizmetlerinin verilmesi.

 

HFC-227ea FM200 YAYGIN KULLANILAN HALON ALTERNATİFİ

Boşaltma süresi :10 saniye
Atık bırakmaz ve boşalma sonrası temizlik gerektirmez
Elektriksel olarak iletken değildir.
Hassas ekipmanlar için uygundur.
ODP=0 (Ozona zarar vermez)
Standartlar :ISO 14520,UNE 23571 ve NFPA 2001
HFC-227ea temiz gazsır ve Halon 1301 yerine geçen gaz olarak yaygın şekilde kabul görmüştür.HFC-227ea veya kimyasal adıyla – Heptafluoropropane  (CF1301 CHFCF3)daha önceleri Halon 1301 kullanılmış olan birçok mahallin korunmasında kullanıma uygundur.

HFC-227ea (kokusuz ve renksiz)elektriksel olarak iletken olmadığı için elektriksel tehlike bulunan bilgisayar odaları,bununla birlikte,telekominikasyon odaları arşivler,müzeler,ve değerli malzemelerin bulunduğu mahallerin korunmasında etkilidir.

Ayrıca AB sınıfı (parlayıcı sıvılar)yangınlarında olduğu gibi Asınıfı yangınlar (katı madde yangınları)için de uygun söndürücü gazdır.
Yapılan çalışmalar,NFPA 2001 de yer alan PBBK (physiologically based phamaco kinetic model)modeline uygun olarak yürütülmüş ve bu çalışmalar göstermiştir ki insan vucud u HFC-227ea gazına 5 dakika süreyle maruz kaldığında ve %10 v/v konsantrasyonuna çıkıldığında,insan sağlığına zarar verebilecek bir seviyede oluşmamaktadır.Bu çalışma HFC-227ea nın insan sağlığına uygun kullanım şartlarına zararsız olduğu kanıtlamaktadır.HFC-227ea yangını fiziksel anlamda zayıflatarak ve ısıyı emerek  söndürür.Tüp ve/veya tüplerin boşalmasıyla,HFC-227ea insanların güvenliğini emniyet altına alarak ve değerli ürünlere,yapılara gelebilecek zararı minimize ederek,yangını hızlı bir şekilde söndürür.


HFC-227ea sistemleri boşaltma süresi 10 sn olacak şekilde dizayn edilir.
Dizayn kontrasyonu A sınıfı yangınlar için %7.0 ve boşalma süresi 10 saniyedir.
HFC-227ea renksiz,kokusuz ve iletken değildir.Yangını ısıyı emerek söndürür ve söndürme sonrası hiçbir artık bırakmaz temizlik yapılmasını gerektirmez.
Gelişmiş vanalar devreye alma sırasında ve koruyucu bakım amacıyla vana üzerindeki tüm kritik komponentleri kontroluna ve bakımına olanak sağlar.Bu nedenle istenilmeyen gaz boşalmaları önlenir.Vanalar UL-FM  (ABD) onayına sahiptir.

HFC-227ea söndürme sistemleri söndürücü gaza uygun olarak özel olarak dizayn edilmiş boşaltma nozullarını içerirler.HFC-227ea için 180c ve 360c nozulları kullanmak olanaklıdır.
Sistem modüler ve merkezi (birden fazla silindirli)olarak dizayn edilmektedir.Modüler sistemlerde silindir korunacak bölgeye yakın monte edilir.Merkezi sistemlerde grup silindirler ve gereğinde seçici bölge vanaları ile birden fazla bölgeyi korumak olanaklı olabilmektedir.
AKRONEX A.Ş  kalite kontrol sistemi yangın söndürme sisteminde kullanılacak tüm bileşenleri  takip edebilmektedir.

Fm 200 yangın söndürme sistemleri nasıl çalışır?

Yangın korunan mahale (oda,asma tavan,yükseltilmiş döşeme)yerleştirilmiş yangın yangın algılama dedektörleri tarafından algılanırve bu bilgi söndürme kontrol paneline uyarı ikazı olarak gönderilir.Söndürme paneli birinci algılama zonundan gelen bu sinyal ile sesli uyarıda bulunur.Söndürme paneli ikinci zondaki dedektörlerin de yangını algılamasıyla ikinci uyarı ikazını sesli ve ışıklı olarak yapar.
Söndürme kontrol paneli yangını algıladıktan sonra yangın senaryosuna göre birçok işlemi başlatabilir veya istenirse durdurabilir.Havalandırma sistemini ve ekipmanlarını kapar,alarmı çalıştırır,USP’i kapatır ve söndürücü gazı korunan mahale boşaltır.
Söndürürcü gaz bir özel silindir içinde muhafaza edilir Gaz borulardan nozullara ve korunan alana boşalır.
Söndürücü gaz korunan mahale 10 saniye içinde yangını söndürebilmesi için gereken konsantrasyon oluşturacak şekilde boşaltır ve yangını bu süre zarfında söndürür.

 

HFC 227-ea FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Kimyasal adı Heptafluoropropane
Kimyasal formülü CF3 CHFCF3
Standartlarda verilen ismi (ISO 14520 ve NFPA 2001) HFC-227ea
Molekül ağırlığı 170
Kaynama noktası @ 1.013 bar -16.4C
Sıvı yoğunluğu @ 20C 1407 kg/m3
Kritik sıcaklık 101.7 C
Kritik basınç 29.12 bar
Buhar basıncı @ 20C 3.91 bar
Relatif elektriksel resistansı @ 1atm.25C (N2=1.0) 2.0
Max.Dolum yoğunluğu 1.15 kg/I
Dizayn konsantrasyonu (Heptane için) %8.6
Boşalma faktörü (Heptane için @ 20C) 0.686 kg/m3
Dizayn konsantrasyonu :A sınıfı yüzeysel yangınlar için %7.5
Boşalma Faktörü : A sınıfı yüzeysel yangınlar için 0.591 kg/m3
NOAEL %9
LOAEL %10.5
ODP (Ozone depletion potential) 0
Sera etkisi potansiyeli (Greenhouse effec potantial) 2900
Onay veren otoriteler EPA,NFPA